- 5 гостей
Гордіїв вузол правил «Інкотермс-2010»
Як відомо, правила Міжнародної торгової палати (ІСС) Incoterms® 2010 є найважливішим інструментом, який бізнес використовує у сфері міжнародної та внутрішньої торгівлі в усьому світі. Ці правила визначають основні обов'язки сторін договору купівлі-продажу, розподіл витрат, порядок переходу ризиків від однієї сторони до іншої, а також інші умови, застосування яких дозволяє спростити й уніфікувати торговельні операції. За кордоном правила Incoterms® 2010 як документ, що має рекомендаційний характер, набули чинності 1 січня 2011 р.
З огляду на особливості законодавства України введення на її території правил «Інкотермс» у редакції 2010 р. мало свою специфіку. Так, віце-президент УНК МТП з питань зовнішньоекономічної діяльності Сергій Свистіль під час прес-конференції повідомив, що 19 травня ц.р. відбулася подія, важлива для всього бізнесу в Україні: Президент підписав Указ, який визнав такими, що втратили чинність, Укази Президента від 04.10.1994 р. № 567 та від 01.07.1995 р. № 505, забезпечивши у такій спосіб введення в Україні правил «Інкотермс» у редакції 2010 р. 26 травня ц.р. Указ був опублікований у газеті «Урядовий кур'єр».
До цього історичного моменту правила «Інкотермс» відкрито публікували в українській офіційній пресі, порушуючи тим самим авторські права МТП на даний продукт. Більше того, українському бізнесу пропонувалося застосовувати ці правила у зовнішньоекономічній діяльності. Однак правила «Інкотермс» є винятково комерційним продуктом, права на який належать МТП. Ці правила поширюються в усьому світі через офіційні канали останньої, тобто через національні комітети МТП.
Як підкреслив віце-президент УНК МТП з питань зовнішньоекономічної діяльності, Україна була єдиною країною світу, яка відкрито публікувала й тиражувала зазначені правила. Внаслідок цього вона унеможливила подальше отримання та поширення на своїй території нових офіційних документів МТП і ускладнила відносини із цією авторитетною міжнародною організацією.
Виходячи із ситуації, що склалася, Україні було необхідно докорінно змінити ставлення до багаторічних принципів роботи МТП та її вимог. Негативну тенденцію, яка намітилася у відносинах із цією авторитетною міжнародною інституцією, потрібно було виправити та спрямувати у легальне русло. Саме тому з вересня минулого року почалася довга й копітка робота з підготовки пропозицій та внесення змін до законодавства України з метою приведення його у відповідність до міжнародної практики. До цієї роботи долучилися державні органи (Міністерство економічного розвитку й торгівлі, Державна митна служба), зацікавлені громадські організації та асоціації, представники бізнесу.
Зрештою вдалося досягти принаймні двох позитивних результатів. По-перше, у лютому 2011 р. Асоціація експортерів і імпортерів «ЗЕД», що діє в інтересах УНК МТП, на підставі офіційної угоди з МТП надрукувала офіційне видання «Інкотермс-2010. Правила ІСС з використання термінів для внутрішньої та міжнародної торгівлі». По-друге, було ініційоване питання про підписання відповідного Указу Президента. Таким чином, з 26 травня ц.р. - з моменту опублікування Указу Президента № 589/2011 - правила «Інкотермс-2010» підлягають використанню суб'єктами господарської діяльності України у передбаченому законодавством порядку при здійсненні як міжнародної, так і внутрішньої торгівлі. Звичайно ж, міжнародне співтовариство не могло залишити поза увагою такі цивілізовані кроки з боку України. З-за кордону почали надходити позитивні відгуки щодо впровадження в державі легальної практики видання, поширення, продажу, копіювання та застосування останньої редакції правил «Інкотермс».
Однак останньою крапкою цій тривалій епопеї стане прийняття змін і доповнень до національного законодавства, яке регулює ці відносини, що, власне, і пропонує президентський Указ від 19.05.2011 р. № 589/2011.
За словами заступника директора департаменту державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності - начальника відділу забезпечення нетарифного регулювання Міністерства економічного розвитку й торгівлі Ігоря Греся, необхідно внести зміни до деяких законодавчих актів України, які так чи інакше пов'язані із застосуванням правил «Інкотермс» в Україні. Серед них він відзначив Митний кодекс України, Господарський кодекс України, закони «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну», «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про транспортно-експедиторську діяльність» і «Про державну підтримку сільського господарства України».
Микола ЛАРІН